نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: نماز تهجد

1. Top | #1
    ghader

Post نماز تهجد

با سلام خدمت مدیریت محترم سایت
    لطفا در مورد نحوه ادای نماز تهجد توضیح دهید.
    با تشکر

2. Top | #2
    admin2

توضیح درمورد نماز تهجد

دررابطه به توضیح نماز تهجد می گویم که شش مورد لازم البیان است (۱) معنای لغوی تهجد (۲) معنای اصطلاحی تهجد (۳) فضیلة تهجد (۴) حکم تهجد (۵) وقت نماز تهجد (۶) تعداد رکعات نماز تهجد <> <> <> <> معنای لغوی تهجد به تکلف زاءل کردن خواب است ومعنای اصطلاحی تهجد عبارة است از تطوع بعد النوم یعنی نفل خواندن بعد از خواب و دررابطه به مورد سوم که فضیلة تهجد است می گویم که نماز تهجد فضیلة وثواب زیاد دارد وپیامبر صلی الله علیه وسلم فرموده افضل الصلاة بعد الفریضه صلاة اللیل رواه مسلم ج(۲) صفحه ۸۲۱ و۱۱۶۳ ورواه ابوداءود فی کتاب الصوم ج(۲) / ۸۱۱ و/ ۲۴۲۹ ورواه النساءی فی کتاب الصلاة باب فضل الصلاة اللیل (۳) / ۲۰۶ ودررابطه به مورد چهارم که حکم تهجد است می گویم تهجد سنت است والاشبه انه سنة ردالمحتار ج(۲) صفحه ۵۶۷ ودررابطه به مورد پنجم که وقت نماز تهجد است می گویم که اول وقت نماز تهجد بعد از نماز عشاء می باشد قبل ازخوابیدن واگر کسی شب را به سه ثلث تقسیم می کند اقضل این است که دو ثلث اول را بخوابد ودر ثلث آخر شب تهجد بخواند واگر کسی شب را به نصف تقسیم می کند افضل این است که در نصف اول شب بخوابد ودر نصف آخر شب بلند شود وتهجد بخواند ردالمحتار ج (۲) صفحه ۵۶۶ ودررابطه به مورد ششم که بیان تعداد رکعات نماز تهجد است می گویم که اقل رکعات نماز تهجد دورکعت است () وفی الحاوی القدسی قال یصلی ما سهل علیه ولو رکعتین بناءً علی ان اقل تهجده صلی الله علیه وسلم کان رکعتین وان منتهاه کان ثمان رکعات قال النبی صلی الله علیه وسلم من استیقظ من اللیل وایقظ اهله فصلیا رکعتین کتبا من الذاکرین الله کثیرا والذاکرات رواه ابن ماجه / (۱) /۴۲۴ /۱۳۳۵ ورواه الحاکم فی المستدرک / ۳۱۶ورواه النساءی وابن حبان وقال المنذری صحیح علی شرط الشیخین رد المحتار ج(۲) صفحه ۵۶۷