نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: اهميت علم و علما از ديدگاه قرآن و سنت

1. Top | #1
    mahmood

اهميت علم و علما از ديدگاه قرآن و سنت

لطفا در باب اهميت علم و علما از ديدگاه قرآن و سنت توضیح دهید

2. Top | #2
    admin2
    قال الله تعالی ( انما یخشی الله من عباده العلماء ) آیة ۲۸ سوره فاطر بدرستی که درمیان بندگان خدا علماء از خدا می ترسد :
    ( ان الذی یخشون ربهم بالغیب لهم مغفرة واجرة واجر کبیر ) سوره ملک آیة ۱۲ بدرستی آنهائیکه غائبانه از خدا می ترسد ازبرای ایشان آمرزش ومزد پاداش بزرگ است :
    در سوره فاطر خداوند فرمود که علماء از خدا می ترسد ودر سوره ملک می فرمایند که ازبرای خدا ترسان مغفرة است یعنی همه گناهان ایشان را الله جل جلاله می بخشد واجر مزد بزرگ به ایشان می دهد
    ( هل یستوی الذین یعلمون والذین لا یعلمون انما یتذکر ااو الالباب ) سوره زمر آیة ۹ آیا برابر است آنهائیکه عالم است با آنهائیکه عالم نیست تنها خرد مندان پند می پذیرند : وقرآن علماء را بصیر وبینا یاد کرده وبی علمان را کور ونابینا یاد کرده ودرجای علماء را نور وبی علمان را ظلمت یاد کرده ومی فرمایند که ایشان برابر نیست
    ( قل هل یستوی الاعمی والبصیر ام هل تستوی الظلمات والنور ) سوره رعد آیة ۱۶ بگو آیا نابینا وبینا برابر اند آیا تاریکی وروشنی یک سا نند چرا نمی اندیشید :
    ( ومایستوی الاعمی والبصیر ولالظلمات ولا النور و.لالظل ولاالحرور وما یستوی الاحیاء ولاالاموات ) برابر نیست نابینا وبینا وبرابر نیست تاریکی وروشنی وبرابر نیست سایه وحرارة آفتاب وبرابرنیست زنده گان ومرده گان
    عالم را الله نور وبینا وسایه رحمت وزنده گفته وغیر علماء را الله جل جلاله کور وظلمت ومرده گفته اند وآیات زیاد در فضیلت علم وعلماء آمده که به این چند آیة اکتفاء می کنم
    احادیث وارده در فضیلت علم وعلماء
    قال قال رسول الله صصلی الله علیه وسلم من یرد الله به خیرً یفقه فی الدین ویلهمه رشده رواه البخاری ومسلم وطبرانی فی الکبیر ) کسی را که خداوند به آن اراده خیر کند اورا فقیه در دین می گرداند ورشد یابی دردین را به او الهام می کند
    ( وقال رسول الله ص العلماء ورثة الانبیاء ) حدیث بروایت ابودائود وتر مذی وابن ماجه صحیح ابن حبان هست پیامبر ص فرموده علماء وارثین انبیاء هست وامام غزالی در احیاءالعلوم می گوید ( ومعلوم انه لا رتبة فوق النبوة ولا شرف فوق شرف الوراثة لتلک الرتبة ) می فرماید بدیهی است که رتبه ئی بالاتر از نبوت نیست وشرفی بالاتر از شرف وراثت این رتبه نیست
    وقال صلی الله علیه وسلم ( یستغفر للعالم ما فی السماوات والارض ) وپیامبر صلی الله علیه وسلم فرموده طلب آمرزش می کند برای عالم آنچه که درآسمانها وزمین است ) امام غزال می فرمایند ( وای منصب یزید علی منصب من تشتغل ملائکة السماوات والارض بالاستغفار له فهو مشغول بنفسه وهم مشغولون بالاستغفار له ) می فر ماید چه منصبی زائد می باشد برمنصب کسی که ملائکهای آسمانها وزمین مشغول به استغفار برای او باشد واو مشغول به نفس خود باشد
    وقال صلی الله علیه وسلم ( ان الحکمة تزید الشریف شرفا وترفع المملوک حتی یدرک مدارک الملوک )حدیث بروایت ابو نعیم درحلیة وبروایت ابن عبد البر هست : وپیامبر صلی الله علیه وسلم فرموده بدرستیکه علم وحکمت برشرافت انسان شریف می افزاید وبلند می کند رتبه غلام را تا اینکه می رسد به مرتبه بادشاهی )
    وامام غزالی می فرماید ( وقدنبه بهذا علی ثمراته فی الدنیا ومعلوم ان الآخرة خیر وابقی : می فرمایداین ثمره علم دردنیا هست ودرآخرة ثمره علم بهتر وبادوام تر است
    وقال النبی صلی الله علیه وسلم ( فقیه واحد اشد علی الشیطان من الف عابد ) پیامبر صلی الله علیه وسلم فرموده یک عالم فقیه سخت تر وشدید تر است بر شیطان از هزار عابد : حدیث بروایت ترمذی هست
    وقال النبی صلی الله علیه وسلم( فضل العالم علی العابد کفضلی علی ادنی رجل من اصحابی ) وپیامبر صلی الله علیه وسلم فرموده فضیلت وبرتری عالم بر عابد مانند فضیلت وبرتری من بر ادنی وپائین ترین مردی از اصحاب من است : حدیث بروایت ترمذی هست