نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: آداب ذبح

1. Top | #1
    mahmood

آداب ذبح

لطفا در مورد آداب ذبح قربانی توضیح دهید.

2. Top | #2
    admin2
    درمرحله اول حکم اضحیه وقربانی را بیان می کنم بعد شرائط وآداب آن را
    حکم اضحیه وقربانی اینست که اضحیه واجب است درروز عید اضحی برهرمرد وزنی که آزاد ومسلمان ومقیم وصاحب نصاب باشد هدایه ج ۴ ص ۴۴۱
    ووجوب اضحیه به آیة دوم سوره کوثرثابت است که الله تعالی می فرمایند ( فصلی لربک وانحر ) نماز بخوان برای پروردگارت ونحر کن یعنی قربانی
    ونیز وجوب اضحیه به حدیث ثابت است ( قال رسول الله صلی الله علیه وسلم من کان له سعة ولم یضح فلا یقربن مصلانا ) رواه ابن ماجه
    اما بیان شرئط ) شرائط اضحیه دو نوع است ۱ شرائط شخصی قربانی کننده ۲ شرائط حیوان قربانی شونده
    بیان اول برای مضحی یعنی شخصی که قربانی می کند چهار شرط وجود دارد ۱ حر ۲ مسلم بودن ۳ مقیم بودن ۴ صاحب نصاب بودن وزمان هم شرط است که باید درسه روز عید اضحی باشد یعنی در شب دوم وسوم هم می تواند قربانی خودرا ذبح کند
    بیان دوم شرائط حیوانی که ذبح وقربانی میشود اینست که فقط از سه نوع حیوان اهلی قربانی میشود ۱ بُز ۲ میش ۳ گاو ۴ شتر
    بُز باید یک ساله باشد واگر یک روز کم از سال باشد جائز نیست ومیش اگر شش ماه باشد بشرطی که بایک سال فرق نشود نیز جائز است وگاو باید دو ساله باشد وشتر باید پنج ساله باشد
    واز حیوانات وحشی قربانی درست نیست مانند آهو وگوسفند کوهی وگوره خر وزرافه وغیره ......
    ودیگر از شرائط حیوانی که برای قربانی هست اینست که کور ویک چشم ولنگ ولاغر ومریض نباشد ونیز گوش ودم حیوان د بریده نباشد ویا اکثر گوش ودم بریده نباشد وحیوانی که خلقتا گوش نداشته نباشد هنیز جائز نیست
    بیان عیب های که مانع قربانی نیست ۱ جماء یعنی بی شاخ ۲ ثولاء یعنی حیوان دیوانه ۳ جرباء یعنی حیوان گرگ اگر چاق نباشد ۴ هتماء یعنی بی دندان اگر بتواند علف بخورد ۵ خصی یعنی حیوان خصیه شده
    وایام قربانی سه روزهست روز اول ودوم وسوم عید اضحی ( عن عمروعلی وابن عباس رضی الله تعالی عنهم قالو ایام النحر ثلثة افضلها اولها )
    وقت ذبح قربانی برای مردمانی دهاتی وروستائی بعد ازطلوع صبح است وبرای مردمان بازاری وشهر نشین بعد از نماز عید است لقوله علیه السلام من ذبح قبل الصلوة فلیعد ذبیحته رواه البخاری ومسلم
    آداب قربانی اینست که شخص مضحی یعنی کسی که قربانی می کند درده روز عید قربان موهای خودرا کوتاه نکند وناخن های خودرا نیز کوتاه نکند لقوله علیه السلام من اراد ان یضحی منکم فلا یأخذ من شعره واظفاره شیأ رواه مسلم وترمذی ونسائی وابودائود وابن ماجه