نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: حدیث نبوی

1. Top | #1
    ghader

حدیث نبوی

لطفا درباره حدیث زیر توضیحاتی بفرمایید:
    إِنَّ تَسْوِیَةَ الصَّفِّ مِنْ تَمَامِ الصَّلَاةِ

2. Top | #2
    admin2
    در مسلم به این لفظ آمده عن انس رض قال قال رسول الله ص سووصفوفکم فان تسویة الصفوف من تمام الصلاة رواه مسلم واحادیث زیادی دررابطه به تسویت الصفوف آمده باالفاظ ذیل ۱ عن انس رض قال اقیمت الصلاة فا قبل علینا رسول الله ص بوجهه فقال اقیمو صفوفکم وتراصو فانی اراکم من وراء ظهری رواه البخاری ۲ وعن انس ابن مالک رض عن رسول الله ص قال رصو صفوفکم وقاربو بینها وحاذو با لاعناق فو الذی نفسی بیده لارا الشیطان یدخل من خلل الصفوف کانها الحذف رواه ابودائود وصححه ابن حبان ۳ وعن عبد الله ابن عمر رض ان رسول الله ص قال اقیمو الصفوف وحاذو بین المناکب وسدو الخلل لینو با یدی اخوانکم ولا تذرو فرجات للشیطان ومن وصل صفا وصله الله ومن قطع صفا قطعه الله رواه ابودائود وصححه ابن خزیمه والحاکم ۵ وعن انس رض عن النبی ص قال سووصفوفکم فان تسویة الصفوف من اقامة الصلاة بخاری باب اقامة الصف من تمام الصلاة رقم ۶۸۶ خلاصه ترجمه این چهار حدیث این طور می شود که پیامبر ص فرمودند راست کنید صفوف نمازتان را وخودرا باهم بچسپانید ومن شمارا ازعقب می بینم وپیامبر ص بادست های خود شانهای مقتدی هارا برابر می کرد ومی فرمود راست استاد شوید ومختلف یعنی عقب وجلو استاد نشوید که دلهای تان مختلف می شود ومنضم وچسپیده به یکدیگر باشید وگردن های شما محاذی یکدیگر باشد وقسم به خدائی که روح من به دست اوست که من می بینم شیطان را که داخل میشود ازفاصله صفوف مانند بزغاله ای وشانهای تان محاذی یکدیگرباشد وفرجه برای شیطان نگذارید وهر کسی صف را متصل کند خداوند اورا وصل می کند وهر کسی که صفوف را قطع کند خداوند اورا قطع می کند <><> درآخر تسویة السفوف سنة است وبدون تسویة السفوف نماز صحیح است مگر ترک سنة می شود